top of page

İş Hayatında Aydınlatmanın Önemi

Güncelleme tarihi: 24 Haz 2022İşyerlerinde çalışma ortamının güvenliği için, işlerin görsel açıdan daha kolay yapılabilmesi için ve görüş alanının uygunluğu için işyerinde aydınlatma en önemli faktörlerden biridir. İşyerinde aydınlatma güvenli çalışma ortamının oluşturulmasında ve iş güvenliği koşullarının daha iyi hale getirilmesine ve tehlikelerin görünür hale gelmesini sağlayan bir unsurdur.

İşyerinde iş verimini önemli ölçüde etkileyen aydınlatma, özellikle yapılan tüm işlerde detayların görülebilmesi için öncelikli bir etkendir. İş sağlığı ve güvenliği içinde aydınlatma işin kalite standartlarına uygun şekilde yapılmasını, hata oranının azaltılmasını sağlar. Aynı zamanda iş kazalarının önlenmesi içinde önemli bir etki yapar. İşyerinde çalışma ortamında aydınlatma sağlanırken, bütün olanaklar kullanılarak gün ışığından en üst düzeyde yararlanılmalıdır. Eğer gün ışığından yararlanmak mümkün değil ise aydınlatma kriterlerine uyacak şekilde yapay aydınlatma sisteminin kurulması esastır.


Nasıl bir ortamda olursanız olun az olan bir aydınlatma ya da çok olan bir aydınlatma sizin görme ve algılama seviyenizi etkileyecektir. Bunun için sakıncalı bir durum oluşturmak istemiyorsanız performansınızın düşmemesi için mutlaka doğru olan seviyeyi ayarlamak durumundasınız. Aydınlatma derecesi arttıkça iş detaylarının incelikleri daha kolay fark edilebilir. Yapılan araştırmalarda aydınlatma derecesinin yüksek olmasının konsantrasyon ve motivasyonun artmasına, çalışanlarda da % 50 performans artışına neden olduğu görülmüştür.


37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page